• 14.Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı
  • 23 Şubat-3 Mart 2019
Kalan Süre

Basın Bültenleri

Avrasya Boat Show'dan sektöre ticaret dopingi!

4/30/2013

Avrasya Boat Show'dan sektöre ticaret dopingi!

CNR Avrasya Boat Show Fuarı’nı ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, fuarın sektöre katma değer sağlayacağını söyledi. CNR Avrasya Boat Show tekne ve boatlarda hız, konfor ve uygun fiyat arayan deniz severleri bir araya getirdi. 10 gün boyunca açık kalan dev organisayon 71 bin 800 ziyaretçi tarafından gezildi.Sektörde 1 milyar dolarlık iş hacmi yaratan fuarda sergilenen teknelerin tamamına yakını alıcı buldu.

15-24 Şubat 2013 tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul'da gerçekleştirilen CNR Avrasya Boat Show CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık organizasyonuyla Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) desteğinde düzenlendi. Yoğun ilgi gören organizasyonu son günün de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da ziyaret etti.

Sektöre katma değer kazandıracak”

VIP açılışının ardından 15 Şubat tarihinde başlayarak, 10 gün boyunca devam eden fuar, iş, siyaset, sanat ve medya sektörünün ünlü isimlerini ağırladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve denizcilik sektörünün öncü isimlerinin eşliğinde Avrasya Boat Show’u gezdi. Katılımcı firma ve ziyaretçilerin fuar hakkındaki düşüncelerini dinleyen Bakan Yıldırım, Avrasya Boat Show Fuarı’nın sektöre katma değer kazandırdığını söyledi. Sektörün sorunlarını da dinleyen Binali Yıldırım, denizcilik sektörünün ülke ekonomisine ciddi katkıları olduğunu belirterek, Avrasya Boat Show gibi organizasyonlarla sektörün önünün de açılacağına dikkat çekti.

Milyon dolarlık tekne ve yatlar sahiplerini buldu

CNR Avrasya Boat Show Fuar’ı, yat ve tekne sahibi olmanın sanıldığından kolay olduğunu ispatladı. Fuarda dudak uçuklatan pahalı teknelerin yanında ikinci el otomobil fiyatına, hatta taksitle satılan tekneler de sergilendi.

Sektöre 1 milyar dolarlık iş hacmi yratan fuarda tekne ve yatlara rağbet büyük oldu. Fuar açılır açılmaz başlayan tekne ve yat satışları fuarın kapanış saatlerine kadar devam etti. Milyon dolarlık tekne, yat ve yelkenliler sahiplerini buldu.

24 metrenin altındaki teknelere talep artacak”

Ticari açıdan sektörün yüzünü güldüren Avrasya Boat Show, ev sahipliği yaptığı seminerler aracılığıyla da sektörü bilinçlendirdi. 3 gün boyunca süren seminerler dizisinde, Gezi Tekneleri Yönetmeliği, Süperyat Endüstrisi ve Denizcilik Endüstrisinde Küresel Çevre Mevzuatı ile ilgili konu başlıklarında bilgiler paylaşılıdı. Seminerler ICOMIA yetkilileri, Çevre Faaliyetleri Müdürü Albert Willemsen ve Teknik Müdür Udo Kleinitz tarafından verildi.

Yurt dışına ihracat yapan yerli üreticiler, seminerler aracılığıyla Avrupa Birliği başta olmak üzere, Kanada ve ABD ülkelerindeki pazarları tanıma fırsatı buldular. İhracatta uygunluk sürecinin önemine dikkat çekilen seminerlerde gelecekte sektörü bekleyen gelişmelerden de bahsedildi.

Süperyat Endüstrisi mevzuatları ile ilgili bilgi veren Udo Kleinitz, “Teknelere getirilecek yeni mevzuatlar 24-30 metrelik tekne segmenlerinin sonunu getirecek. 40-45 metrelik teknelerin satışlarının da zorlaşacağı dönemde tekne kullanıcıları 24 metrenin altındaki teknelere yönelecekler” dedi.